by Max Barry

Latest Forum Topics

Advertisement

Region Name RMB

WA Delegate: The Democratic Soviet Federation of Mundane (elected )

Founder: The Republic of Great Patrick

Last WA Update:

Board Poll Activity History Admin Rank

Most Nations: 491st Most World Assembly Endorsements: 872nd
World Factbook Entry

Our Region

Region Name was founded to bring together a group of democratic nations, through alliances and diplomacy.

Days Since Last Nuclear Attack: 12


Regional Alert: GREEN
Meaning of Regional Codes

Official YouTube Channel of Region Name: LinkRegion Name News

Next Election: July 16th, 2020 (Elections Official)

World Assembly Delegate: The Democratic Soviet Federation of Mundane

Speaker of the Legislature: The Above Ground Protectorate of Soviet Melonia II

Supreme Justice of the Courts: The Republic of Great Patrick

LinkRegional Anthem l The Charter Of Region Name📜 l Legal Voters👨‍💼 l Diplomatic Endeavors🌐 l Leaders Of Region Name👨‍⚖ l LinkRegional Map🗺|Region Name Times📰|Schedule of Events📅|Acts & Amendments🖊|Regional Committees🛠 l LinkDiscord Server



  1. 4

    The Charter of Region Name

    FactbookPolitics by Minimark . 526 reads.

  2. 2

    Region Name Times - July 6th - Volume XX

    BulletinNews by Minimark . 46 reads.

  3. 1

    Regional Economy Act

    BulletinPolicy by Mundane . 6 reads.

Embassies: Gypsy Lands, The United Empires of Carson, The Bar on the corner of every region, Union of the Kind Ones, Wintercrest, Monarchist and Democratic Alliance, Novus Lucidum, The Dawn of Unity, Barbaria, Gay Equality, The Embassy, The Alterran Republic, International Northwestern Union, The Moderate Alliance, India, The International Polling Zone, and 34 others.One big Island, Yipmens Donut Shop, Union of Democrats, Vegan Land, Krillin, The Monarchy alliance, Montrandecs Neighbours, Japan, Warzone Airspace, Cape of Good Hope, The Slide Countries, Political Freedom world benchmark, Roman Byzantine Union, Portugal, The Glorious Nations of Iwaku, Confederation of New lands, Commonwealth of Liberty, Tarkin, Hiyamashu, Despotic Europe, Codex Ylvus, Christmas, Montealba, Westfalen Westphalia, Definitely Not Region Name, World Conference, The United Ascendancy, The Great Experiment, Autropolis, Philippines, Lasagna, Greater Middle East, Region Name Historical Society, and Scoutenia.

Tags: Democratic, Free Trade, Independent, Map, Medium, Modern Tech, Neutral, Regional Government, Role Player, Social, and Sports.

Region Name contains 33 nations, the 491st most in the world.

Today's World Census Report

The Largest Basket Weaving Sector in Region Name

World Census agents infiltrated a variety of out-of-the-way towns and festivals in order to determine which nations have the most developed Basket Weaving industries.

As a region, Region Name is ranked 11,641st in the world for Largest Basket Weaving Sector.

NationWA CategoryMotto
1.The Holy Empire of The Vegans IIInoffensive Centrist Democracy“Chem Meister Excelsior”
2.The Sovereign Nation of Pius DesurongcrandisInoffensive Centrist Democracy“For Pius”
3.The Tribal lands of Aleoplanz ZardenCorrupt Dictatorship“da motto”
4.The Sunshine of PiantaNew York Times Democracy“Dr. E. Gadd approves!”
5.The Democratic Republic of CycladriaNew York Times Democracy“Down with... idk”
6.The What the F is Happening of MithiliaDemocratic Socialists“Season 7 is perfection!!!”
7.The Federal Republic of Pius IILeft-Leaning College State“We may encounter many defeats but we can’t be defeated”
8.The Armed Republic of Military DeteranceMoralistic Democracy“Deterance Ensures Peace”
9.The Allied States of Senor HacherlAnarchy“No talking in la clase de espanol”
10.The Trade Union of FredmentonIron Fist Consumerists“The sun has set on the Old so the New grows”
1234»

Regional Poll • The Regional Economy Act

The Above Ground Protectorate of Soviet Melonia II wrote:66% - Pinned WFE

Voting opened 2 days 17 hours ago and will close . Open to residents. You cannot vote as you are not logged in.

Last poll: “Amendment 6”

Regional Happenings

More...

Region Name Regional Message Board

Wednesday, July 8
Capitalist Stadium: Jefferson DC Capitalists vs. Los Veganos Venom: 3-4 Venom
Pitroale Park: Old Utamville Mechanics vs. Nova Nitros: 3-6 Nitros
Gamer Park: Herat Afgahnistan Gamers vs. Patronus Pelicans: 3-5 Pelicans
Piesian Metrodome: Pius II Panthers vs. Hellererian Chemists: 3-2 Panthers
Pius Field: Pius Phoenixes vs. Eedenburgh Enterprise: 4-2 Phoenixes

Stats and Scorecard At:https://docs.google.com/spreadsheets/d/1y0t6ZdncYgx3cyqmriIMJiPEjgKtfqnbH-1kOCDvQqY/edit?usp=sharing

Contents
The League
The Teams
The Wheel
Schedule
Standings
Player Stats

The League
The Region Name League of Baseball or RNLB is split into two divisions. The first division is the Regonian Division. The other is the Namean Division. Each team in the league will play all the teams twice. At the conclusion of the regular season, the top three teams in each division move on to the playoffs. The first round of playoffs consists of the second and third place teams of each division facing off against each other in a best of three games tournament. The winner of that will play the top team of each division in a best of three games tournament. The winner of those games will go onto the Region Name Series round which will be a best of seven games tournament between the best of each division in the league.

The Teams
The Regonian Division

Team Name

Home Field

General Manager

Head Coach

Lineup

Nova Nitros

Nitro Sports Park, Mundane

Leroy Lindsey

Simon Holt

Here

Old Utamville Mechanics

Pitroale Park, Minimark

Steve Heinke

Roy Selden

Here

Eedenburgh Enterprise

Enterprise Field, Mithilia

Keaton Friedman

Bobbie Sykes

Here

Hellererian Chemists

New Hellerer City Stadium, Overlord Hellerer

President Donald J. Trump

Señor Hacherl

Here

Herat Afgahnistan Gamers

Gamer Park, Herat Afgahnistan 123456789

Shigeru Miyamoto

Doug Bowser

Here

The Namean Division

Team Name

Home Field

General Manager

Head Coach

Lineup

Patronus Pelicans

Luthorcorp Stadium, Great Patrick

Ford Frantics

Sure Yellsalot

Here

Pius II Panthers

Piesian Metrodome, Pius II

Otis Vaughn

Danny Hartman

Here

Pius Phoenixes

Pius Field, Pius Desurongcrandis

Pius Piusson

Pius Coachthistime

Here

Jefferson DC Capitalists

Capitalist Stadium, Mesmerica

George “Dubya” Bush

Sean K

Here

Los Veganos Venom

Tercero Estado Field, Los Veganos

Ezequiel De Cordova

Frascuelo De Luna

Here

The Wheel
LinkHere

Schedule
LinkView Schedule Through LeagueLobster

Saturday, July 4th
Nitro Sports Park: Nova Nitros vs. Herat Afgahnistan Gamers 4-2 Nitros
Capitalist Stadium: Jefferson DC Capitalists vs. Pius II Panthers 7-4 Capitalists
Enterprise Field: Eedenburgh Enterprise vs. Patronus Pelicans 4-5 Pelicans
New Hellerer City Stadium: Hellererian Chemists vs. Pius Phoenixes 4-3 Chemists (10 Innings)
Tercero Estado Field: Los Veganos Venom vs. Old Utamville Mechanics 4-0 Venom

Wednesday, July 8
Capitalist Stadium: Jefferson DC Capitalists vs. Los Veganos Venom 3-4 Venom
Pitroale Park: Old Utamville Mechanics vs. Nova Nitros 3-6 Nitros
Gamer Park: Herat Afgahnistan Gamers vs. Patronus Pelicans 3-5 Pelicans
Piesian Metrodome: Pius II Panthers vs. Hellererian Chemists 3-2 Panthers
Pius Field: Pius Phoenixes vs. Eedenburgh Enterprise 4-2 Phoenixes

Saturday, July 11
Nitro Sports Park: Nova Nitros vs. Jefferson DC Capitalists
Enterprise Field: Eedenburgh Enterprise vs. Herat Afgahnistan Gamers
Luthorcorp Stadium: Patronus Pelicans vs. Old Utamville Mechanics
Pius Field: Pius Phoenixes vs. Pius II Panthers
Tercero Estado Field: Los Veganos Venom vs.Hellererian Chemists

Wednesday, July 15
Capitalist Stadium: Jefferson DC Capitalists vs. Patronus Pelicans
Pitroale Park: Old Utamville Mechanics vs. Herat Afgahnistan Gamers
New Hellerer City Stadium: Hellererian Chemists vs. Nova Nitros
Piesian Metrodome: Pius II Panthers vs. Eedenburgh Enterprise
Pius Field: Pius Phoenixes vs.Los Veganos Venom

Saturday, July 18
Nitro Sports Park: Nova Nitros vs. Pius Phoenixes
Enterprise Field: Eedenburgh Enterprise vs. Old Utamville Mechanics
Gamer Park: Herat Afgahnistan Gamers vs. Jefferson DC Capitalists
Luthorcorp Stadium: Patronus Pelicans vs. Hellererian Chemists
Tercero Estado Field: Los Veganos Venom vs. Pius II Panthers

Wednesday, July 22
Capitalist Stadium: Jefferson DC Capitalists vs. Old Utamville Mechanics
New Hellerer City Stadium: Hellererian Chemists vs. Herat Afgahnistan Gamers
Piesian Metrodome: Pius II Panthers vs. Nova Nitros
Pius Field: Pius Phoenixes vs. Patronus Pelicans
Tercero Estado Field: Los Veganos Venom vs. Eedenburgh Enterprise

Saturday, July 25
Nitro Sports Park: Nova Nitros vs. Los Veganos Venom
Pitroale Park: Old Utamville Mechanics vs. Hellererian Chemists
Enterprise Field: Eedenburgh Enterprise vs. Jefferson DC Capitalists
Gamer Park: Herat Afgahnistan Gamers vs. Pius Phoenixes
Luthorcorp Stadium: Patronus Pelicans vs. Pius II Panthers

Wednesday, July 29
Nitro Sports Park: Nova Nitros vs. Eedenburgh Enterprise
New Hellerer City Stadium: Hellererian Chemists vs. Jefferson DC Capitalists
Piesian Metrodome: Pius II Panthers vs. Herat Afgahnistan Gamers
Pius Field: Pius Phoenixes vs. Old Utamville Mechanics
Tercero Estado Field: Los Veganos Venom vs. Patronus Pelicans

Saturday, August 1
Capitalist Stadium: Jefferson DC Capitalists vs. Pius Phoenixes
Pitroale Park: Old Utamville Mechanics vs. Pius II Panthers
Enterprise Field: Eedenburgh Enterprise vs. Hellererian Chemists
Gamer Park: Herat Afgahnistan Gamers vs. Los Veganos Venom
Luthorcorp Stadium: Patronus Pelicans vs. Nova Nitros

Wednesday, August 5
Pitroale Park: Old Utamville Mechanics vs. Los Veganos Venom
Gamer Park: Herat Afgahnistan Gamers vs. Nova Nitros
Luthorcorp Stadium: Patronus Pelicans vs. Eedenburgh Enterprise
Piesian Metrodome: Pius II Panthers vs. Jefferson DC Capitalists
Pius Field: Pius Phoenixes vs. Hellererian Chemists

Saturday, August 8
Nitro Sports Park: Nova Nitros vs. Old Utamville Mechanics
Enterprise Field: Eedenburgh Enterprise vs. Pius Phoenixes
New Hellerer City Stadium: Hellererian Chemists vs. Pius II Panthers
Luthorcorp Stadium: Patronus Pelicans vs. Herat Afgahnistan Gamers
Tercero Estado Field: Los Veganos Venom vs. Jefferson DC Capitalists

Wednesday, August 12
Capitalist Stadium: Jefferson DC Capitalists vs. Nova Nitros
Pitroale Park: Old Utamville Mechanics vs. Patronus Pelicans
New Hellerer City Stadium: Hellererian Chemists vs. Los Veganos Venom
Gamer Park: Herat Afgahnistan Gamers vs. Eedenburgh Enterprise
Piesian Metrodome: Pius II Panthers vs. Pius Phoenixes

Saturday, August 15
Nitro Sports Park: Nova Nitros vs. Hellererian Chemists
Enterprise Field: Eedenburgh Enterprise vs. Pius II Panthers
Gamer Park: Herat Afgahnistan Gamers vs. Old Utamville Mechanics
Luthorcorp Stadium: Patronus Pelicans vs. Jefferson DC Capitalists
Tercero Estado Field: Los Veganos Venom vs. Pius Phoenixes

Wednesday, August 19
Capitalist Stadium: Jefferson DC Capitalists vs. Herat Afgahnistan Gamers
Pitroale Park: Old Utamville Mechanics vs. Eedenburgh Enterprise
New Hellerer City Stadium: Hellererian Chemists vs. Patronus Pelicans
Piesian Metrodome: Pius II Panthers vs. Los Veganos Venom
Pius Field: Pius Phoenixes vs. Nova Nitros

Saturday, August 22
Nitro Sports Park: Nova Nitros vs. Pius II Panthers
Pitroale Park: Old Utamville Mechanics vs. Jefferson DC Capitalists
Enterprise Field: Eedenburgh Enterprise vs. Los Veganos Venom
Gamer Park: Herat Afgahnistan Gamers vs. Hellererian Chemists
Luthorcorp Stadium: Patronus Pelicans vs. Pius Phoenixes

Sunday, August 23
Capitalist Stadium: Jefferson DC Capitalists vs. Eedenburgh Enterprise
New Hellerer City Stadium: Hellererian Chemists vs. Old Utamville Mechanics
Piesian Metrodome: Pius II Panthers vs. Patronus Pelicans
Pius Field: Pius Phoenixes vs. Herat Afgahnistan Gamers
Tercero Estado Field: Los Veganos Venom vs. Nova Nitros

Tuesday, August 25
Capitalist Stadium: Jefferson DC Capitalists vs. Hellererian Chemists
Pitroale Park: Old Utamville Mechanics vs. Pius Phoenixes
Enterprise Field: Eedenburgh Enterprise vs. Nova Nitros
Gamer Park: Herat Afgahnistan Gamers vs. Pius II Panthers
Luthorcorp Stadium: Patronus Pelicans vs. Los Veganos Venom

Thursday, August 27
Nitro Sports Park: Nova Nitros vs. Patronus Pelicans
New Hellerer City Stadium: Hellererian Chemists vs. Eedenburgh Enterprise
Piesian Metrodome: Pius II Panthers vs. Old Utamville Mechanics
Pius Field: Pius Phoenixes vs. Jefferson DC Capitalists
Tercero Estado Field: Los Veganos Venom vs. Herat Afgahnistan Gamers

Standings
The Regonian Division

Position

Team Name

Record

1

Nova Nitros

2-0

2

Hellererian Chemists

1-1

3

Old Utamville Mechanics

0-2

3

Eedenburgh Enterprise

0-2

3

Herat Afgahnistan Gamers

0-2

The Namean Division

Position

Team Name

Record

1

Patronus Pelicans

2-0

1

Los Veganos Venom

2-0

3

Jefferson DC Capitalists

1-1

3

Pius II Panthers

1-1

3

Pius Phoenixes

1-1

Overall

Position

Team Name

Record

1

Nova Nitros

2-0

1

Patronus Pelicans

2-0

1

Los Veganos Venom

2-0

4

Hellererian Chemists

1-1

4

Jefferson DC Capitalists

1-1

4

Pius II Panthers

1-1

4

Pius Phoenixes

1-1

8

Herat Afgahnistan Gamers

0-2

8

Old Utamville Mechanics

0-2

8

Eedenburgh Enterprise

0-2

Player Stats
Note: Player Stats will become available after the conclusion of the third game July 11th
Top 3 Pitchers

Rank

Pitcher

Team

ERA

1

TBD

TBD

TBD

2

TBD

TBD

TBD

3

TBD

TBD

TBD

Top 3 Hitters

Rank

Player

Team

Batting Average

1

TBD

TBD

TBD

2

TBD

TBD

TBD

3

TBD

TBD

TBD

Complete Stats
Complete Stats Can Be Found LinkHere

Read dispatch

Great Patrick wrote:Wednesday, July 8
Capitalist Stadium: Jefferson DC Capitalists vs. Los Veganos Venom: 3-4 Venom
Pitroale Park: Old Utamville Mechanics vs. Nova Nitros: 3-6 Nitros
Gamer Park: Herat Afgahnistan Gamers vs. Patronus Pelicans: 3-5 Pelicans
Piesian Metrodome: Pius II Panthers vs. Hellererian Chemists: 3-2 Panthers
Pius Field: Pius Phoenixes vs. Eedenburgh Enterprise: 4-2 Phoenixes

Stats and Scorecard At:https://docs.google.com/spreadsheets/d/1y0t6ZdncYgx3cyqmriIMJiPEjgKtfqnbH-1kOCDvQqY/edit?usp=sharing

Contents
The League
The Teams
The Wheel
Schedule
Standings
Player Stats

The League
The Region Name League of Baseball or RNLB is split into two divisions. The first division is the Regonian Division. The other is the Namean Division. Each team in the league will play all the teams twice. At the conclusion of the regular season, the top three teams in each division move on to the playoffs. The first round of playoffs consists of the second and third place teams of each division facing off against each other in a best of three games tournament. The winner of that will play the top team of each division in a best of three games tournament. The winner of those games will go onto the Region Name Series round which will be a best of seven games tournament between the best of each division in the league.

The Teams
The Regonian Division

Team Name

Home Field

General Manager

Head Coach

Lineup

Nova Nitros

Nitro Sports Park, Mundane

Leroy Lindsey

Simon Holt

Here

Old Utamville Mechanics

Pitroale Park, Minimark

Steve Heinke

Roy Selden

Here

Eedenburgh Enterprise

Enterprise Field, Mithilia

Keaton Friedman

Bobbie Sykes

Here

Hellererian Chemists

New Hellerer City Stadium, Overlord Hellerer

President Donald J. Trump

Señor Hacherl

Here

Herat Afgahnistan Gamers

Gamer Park, Herat Afgahnistan 123456789

Shigeru Miyamoto

Doug Bowser

Here

The Namean Division

Team Name

Home Field

General Manager

Head Coach

Lineup

Patronus Pelicans

Luthorcorp Stadium, Great Patrick

Ford Frantics

Sure Yellsalot

Here

Pius II Panthers

Piesian Metrodome, Pius II

Otis Vaughn

Danny Hartman

Here

Pius Phoenixes

Pius Field, Pius Desurongcrandis

Pius Piusson

Pius Coachthistime

Here

Jefferson DC Capitalists

Capitalist Stadium, Mesmerica

George “Dubya” Bush

Sean K

Here

Los Veganos Venom

Tercero Estado Field, Los Veganos

Ezequiel De Cordova

Frascuelo De Luna

Here

The Wheel
LinkHere

Schedule
LinkView Schedule Through LeagueLobster

Saturday, July 4th
Nitro Sports Park: Nova Nitros vs. Herat Afgahnistan Gamers 4-2 Nitros
Capitalist Stadium: Jefferson DC Capitalists vs. Pius II Panthers 7-4 Capitalists
Enterprise Field: Eedenburgh Enterprise vs. Patronus Pelicans 4-5 Pelicans
New Hellerer City Stadium: Hellererian Chemists vs. Pius Phoenixes 4-3 Chemists (10 Innings)
Tercero Estado Field: Los Veganos Venom vs. Old Utamville Mechanics 4-0 Venom

Wednesday, July 8
Capitalist Stadium: Jefferson DC Capitalists vs. Los Veganos Venom 3-4 Venom
Pitroale Park: Old Utamville Mechanics vs. Nova Nitros 3-6 Nitros
Gamer Park: Herat Afgahnistan Gamers vs. Patronus Pelicans 3-5 Pelicans
Piesian Metrodome: Pius II Panthers vs. Hellererian Chemists 3-2 Panthers
Pius Field: Pius Phoenixes vs. Eedenburgh Enterprise 4-2 Phoenixes

Saturday, July 11
Nitro Sports Park: Nova Nitros vs. Jefferson DC Capitalists
Enterprise Field: Eedenburgh Enterprise vs. Herat Afgahnistan Gamers
Luthorcorp Stadium: Patronus Pelicans vs. Old Utamville Mechanics
Pius Field: Pius Phoenixes vs. Pius II Panthers
Tercero Estado Field: Los Veganos Venom vs.Hellererian Chemists

Wednesday, July 15
Capitalist Stadium: Jefferson DC Capitalists vs. Patronus Pelicans
Pitroale Park: Old Utamville Mechanics vs. Herat Afgahnistan Gamers
New Hellerer City Stadium: Hellererian Chemists vs. Nova Nitros
Piesian Metrodome: Pius II Panthers vs. Eedenburgh Enterprise
Pius Field: Pius Phoenixes vs.Los Veganos Venom

Saturday, July 18
Nitro Sports Park: Nova Nitros vs. Pius Phoenixes
Enterprise Field: Eedenburgh Enterprise vs. Old Utamville Mechanics
Gamer Park: Herat Afgahnistan Gamers vs. Jefferson DC Capitalists
Luthorcorp Stadium: Patronus Pelicans vs. Hellererian Chemists
Tercero Estado Field: Los Veganos Venom vs. Pius II Panthers

Wednesday, July 22
Capitalist Stadium: Jefferson DC Capitalists vs. Old Utamville Mechanics
New Hellerer City Stadium: Hellererian Chemists vs. Herat Afgahnistan Gamers
Piesian Metrodome: Pius II Panthers vs. Nova Nitros
Pius Field: Pius Phoenixes vs. Patronus Pelicans
Tercero Estado Field: Los Veganos Venom vs. Eedenburgh Enterprise

Saturday, July 25
Nitro Sports Park: Nova Nitros vs. Los Veganos Venom
Pitroale Park: Old Utamville Mechanics vs. Hellererian Chemists
Enterprise Field: Eedenburgh Enterprise vs. Jefferson DC Capitalists
Gamer Park: Herat Afgahnistan Gamers vs. Pius Phoenixes
Luthorcorp Stadium: Patronus Pelicans vs. Pius II Panthers

Wednesday, July 29
Nitro Sports Park: Nova Nitros vs. Eedenburgh Enterprise
New Hellerer City Stadium: Hellererian Chemists vs. Jefferson DC Capitalists
Piesian Metrodome: Pius II Panthers vs. Herat Afgahnistan Gamers
Pius Field: Pius Phoenixes vs. Old Utamville Mechanics
Tercero Estado Field: Los Veganos Venom vs. Patronus Pelicans

Saturday, August 1
Capitalist Stadium: Jefferson DC Capitalists vs. Pius Phoenixes
Pitroale Park: Old Utamville Mechanics vs. Pius II Panthers
Enterprise Field: Eedenburgh Enterprise vs. Hellererian Chemists
Gamer Park: Herat Afgahnistan Gamers vs. Los Veganos Venom
Luthorcorp Stadium: Patronus Pelicans vs. Nova Nitros

Wednesday, August 5
Pitroale Park: Old Utamville Mechanics vs. Los Veganos Venom
Gamer Park: Herat Afgahnistan Gamers vs. Nova Nitros
Luthorcorp Stadium: Patronus Pelicans vs. Eedenburgh Enterprise
Piesian Metrodome: Pius II Panthers vs. Jefferson DC Capitalists
Pius Field: Pius Phoenixes vs. Hellererian Chemists

Saturday, August 8
Nitro Sports Park: Nova Nitros vs. Old Utamville Mechanics
Enterprise Field: Eedenburgh Enterprise vs. Pius Phoenixes
New Hellerer City Stadium: Hellererian Chemists vs. Pius II Panthers
Luthorcorp Stadium: Patronus Pelicans vs. Herat Afgahnistan Gamers
Tercero Estado Field: Los Veganos Venom vs. Jefferson DC Capitalists

Wednesday, August 12
Capitalist Stadium: Jefferson DC Capitalists vs. Nova Nitros
Pitroale Park: Old Utamville Mechanics vs. Patronus Pelicans
New Hellerer City Stadium: Hellererian Chemists vs. Los Veganos Venom
Gamer Park: Herat Afgahnistan Gamers vs. Eedenburgh Enterprise
Piesian Metrodome: Pius II Panthers vs. Pius Phoenixes

Saturday, August 15
Nitro Sports Park: Nova Nitros vs. Hellererian Chemists
Enterprise Field: Eedenburgh Enterprise vs. Pius II Panthers
Gamer Park: Herat Afgahnistan Gamers vs. Old Utamville Mechanics
Luthorcorp Stadium: Patronus Pelicans vs. Jefferson DC Capitalists
Tercero Estado Field: Los Veganos Venom vs. Pius Phoenixes

Wednesday, August 19
Capitalist Stadium: Jefferson DC Capitalists vs. Herat Afgahnistan Gamers
Pitroale Park: Old Utamville Mechanics vs. Eedenburgh Enterprise
New Hellerer City Stadium: Hellererian Chemists vs. Patronus Pelicans
Piesian Metrodome: Pius II Panthers vs. Los Veganos Venom
Pius Field: Pius Phoenixes vs. Nova Nitros

Saturday, August 22
Nitro Sports Park: Nova Nitros vs. Pius II Panthers
Pitroale Park: Old Utamville Mechanics vs. Jefferson DC Capitalists
Enterprise Field: Eedenburgh Enterprise vs. Los Veganos Venom
Gamer Park: Herat Afgahnistan Gamers vs. Hellererian Chemists
Luthorcorp Stadium: Patronus Pelicans vs. Pius Phoenixes

Sunday, August 23
Capitalist Stadium: Jefferson DC Capitalists vs. Eedenburgh Enterprise
New Hellerer City Stadium: Hellererian Chemists vs. Old Utamville Mechanics
Piesian Metrodome: Pius II Panthers vs. Patronus Pelicans
Pius Field: Pius Phoenixes vs. Herat Afgahnistan Gamers
Tercero Estado Field: Los Veganos Venom vs. Nova Nitros

Tuesday, August 25
Capitalist Stadium: Jefferson DC Capitalists vs. Hellererian Chemists
Pitroale Park: Old Utamville Mechanics vs. Pius Phoenixes
Enterprise Field: Eedenburgh Enterprise vs. Nova Nitros
Gamer Park: Herat Afgahnistan Gamers vs. Pius II Panthers
Luthorcorp Stadium: Patronus Pelicans vs. Los Veganos Venom

Thursday, August 27
Nitro Sports Park: Nova Nitros vs. Patronus Pelicans
New Hellerer City Stadium: Hellererian Chemists vs. Eedenburgh Enterprise
Piesian Metrodome: Pius II Panthers vs. Old Utamville Mechanics
Pius Field: Pius Phoenixes vs. Jefferson DC Capitalists
Tercero Estado Field: Los Veganos Venom vs. Herat Afgahnistan Gamers

Standings
The Regonian Division

Position

Team Name

Record

1

Nova Nitros

2-0

2

Hellererian Chemists

1-1

3

Old Utamville Mechanics

0-2

3

Eedenburgh Enterprise

0-2

3

Herat Afgahnistan Gamers

0-2

The Namean Division

Position

Team Name

Record

1

Patronus Pelicans

2-0

1

Los Veganos Venom

2-0

3

Jefferson DC Capitalists

1-1

3

Pius II Panthers

1-1

3

Pius Phoenixes

1-1

Overall

Position

Team Name

Record

1

Nova Nitros

2-0

1

Patronus Pelicans

2-0

1

Los Veganos Venom

2-0

4

Hellererian Chemists

1-1

4

Jefferson DC Capitalists

1-1

4

Pius II Panthers

1-1

4

Pius Phoenixes

1-1

8

Herat Afgahnistan Gamers

0-2

8

Old Utamville Mechanics

0-2

8

Eedenburgh Enterprise

0-2

Player Stats
Note: Player Stats will become available after the conclusion of the third game July 11th
Top 3 Pitchers

Rank

Pitcher

Team

ERA

1

TBD

TBD

TBD

2

TBD

TBD

TBD

3

TBD

TBD

TBD

Top 3 Hitters

Rank

Player

Team

Batting Average

1

TBD

TBD

TBD

2

TBD

TBD

TBD

3

TBD

TBD

TBD

Complete Stats
Complete Stats Can Be Found LinkHere

Read dispatch

RIGGED

Region Name Automotive Racing Update

Zacatecas 300 - Zacatecas Speedway in Zanahoria, Los Veganos

Stage 1 - 125 Laps

1. Matthew Hellerer
2. Kamron Harper
3. Ernest Flynn
4. Bobby Billberry
5. Vernon Johnston
6. Nolan Donovan
7. Vernon Grant
8. Yokusawa Hetiniyatu
9. Nial Webb
10. Donnie Hunter

Stage 2 - 250 Laps

1. José Iglesia
2. Jackson Merrill
3. Dexter Wilde
4. Anthony Noticeable
5. Chevy Blasnister
6. Ernest Flynn
7. Patrick Alford
8. Yokusawa Hetiniyatu
9. William Stout
10. Adam Jensen

Stage 3 - 400 Laps

1. Vernon Johnston
2. Leoncio Sedillo
3. Pedro Fernandez
4. William Stout
5. Adam Jensen
6. Jon-Paul Proctor
7. John Henderson
8. Chevy Blasnister
9. Yokusawa Hetiniyatu
10. Nolan Donovan
11. Anthony Noticeable
12. Lincoln Combs
13. José Iglesia
14. Bo Duke
15. Kamron Harper
16. Hugh Conroy
17. Mark Amash Jr.
18. Toni Oliver
19. Dexter Wilde
20. Bobby Billberry
21. Vernon Grant
22. Nial Webb
23. Marlon Naylor
24. Bienn Atticus
25. Matthias Ramsey
26. Adolf Gitler
27. Matthew Hellerer
28. Catrin Elotrinan
29. Ernest Flynn
30. Frank Obama
31. Joe Bamba
32. Patrick Alford
33. Tyrene Boristus
34. Jackson Merrill
35. Joseph Reyes
36. Donnie Hunter

Next Race: Luthercorp 500 - Hazard County Speedway in Fairdinkum, Great Patrick

Sunday, July 12th - Race Day - 227 Laps

For more info on the RNAR League, check out the below dispatch:

Table of Contents

How the League Works

Drivers

Tracks

League Schedule

How Points are Awarded Per Stage & Per Race

What the Stock Car Looks Like

Aerial View of Each Track

Points Standings

How the League Works

All Races will be split up into 3 stages (besides the Lanecaster 600, which has 4). At the end of Stage 1 and Stage 2, the Top 10 drivers will receive points. First will receive 10, second will receive 9, and so on. At the end of Stage 3, which is the end of the race, all drivers will receive points based on position. Points will be awarded based on the amount of drivers in the race and can also be seen below.

The Top 16 Racers at the end of the Regular Season will make it into the first round of playoffs. The playoffs will consist of 7 Races. There will be two races per round (Round of 16, Round of 12, Round of 8) until we are left with the Final where there will be 4 drivers, and this will be only one race. The driver who places the highest will win the Region Name Automotive Cup. All drivers will still race in the playoffs even if they did not make it.

Drivers

Driver Name

Home Nation

Number

Crew Chief

Car

Toni Oliver

Mundane

#8

Gerald Whitworth

Chevy

Matthias Ramsey

Mundane

#00

Callam Rawlings

Chevy

Vernon Johnston

Mundane

#49

Jeff Spence

Chevy

José Iglesia

Los Veganos

#22

Bartolomé Serrano

Toyota

Pedro Fernandez

Los Veganos

#67

Jorge Volante

Toyota

Leoncio Sedillo

Los Veganos

#24

Alejandro De Avila

Toyota

Dexter Wilde

Pius II

#7

Ted O'Ryan

Chevy

Donnie Hunter

Pius II

#99

Henry Whitehead

Chevy

Adam Jensen

Pius II

#3

Coby Howard

Chevy

Bo Duke

Great Patrick

#1

Cooter Davenport

Chevy

John Henderson

Great Patrick

#37

Shawn McDuran

Ford

Anthony Noticeable

Great Patrick

#42

Alexander Protestant

Chevy

Mark Amash Jr.

Minimark

#4

Mark Amash

Chevy

Chevy Blasnister

Minimark

#62

Ford Carrlton

Toyota

Yokusawa Hetiniyatu

Minimark

#98

Signanoya Joncpreu

Ford

William Stout

Mithilia

#45

Ben Thomas

Chevy

Vernon Grant

Mithilia

#97

Sydney Hale

Toyota

Jon-Paul Proctor

Mithilia

#78

Ezra Bass

Chevy

Matthew Hellerer

Overlord Hellerer

#5

Christopher Mekelburg

Ford

Lincoln Combs

Overlord Hellerer

#88

Jimmy Kendriffs

Ford

Bobby Billberry

Overlord Hellerer

#10

Timmy Tillderry

Chevy

Joe Bamba

Fredmenton

#66

Joe Bamaba

Ford

Adolf Gitler

Fredmenton

#11

Denito Mooselini

Ford

Frank Obama

Fredmenton

#69

Jeff Biden

Ford

Joseph Reyes

Pius Desurongcrandis

#77

Morris Combs

Chevy

Jackson Merrill

Pius Desurongcrandis

#2

Mario Price

Toyota

Kamron Harper

Pius Desurongcrandis

#21

Keith Curran

Chevy

Hugh Conroy

Soviet Melonia II

#23

Willie Walters

Ford

Patrick Alford

Soviet Melonia II

#43

Ivan Sykes

Chevy

Nolan Donovan

Soviet Melonia II

#9

Arnie Torres

Ford

Nial Webb

New Gwapington

#93

Haley Blevins

Toyota

Ernest Flynn

New Gwapington

#94

Markus Goodman

Ford

Marlon Naylor

New Gwapington

#54

Dexter Morin

Toyota

Catrin Elotrinan

Northsouthern Wolflands

#18

Bran Kolinan

Chevy

Tyrene Boristus

Northsouthern Wolflands

#19

Brammington Recractus

Ford

Bienn Atticus

Northsouthern Wolflands

#20

Clibbrak Straniktan

Toyota

Tracks

Track Name

Distance

Location

Track Schedule

Salerno Superspeedway

2.000 Miles

Salerno, Mundane

Wed, July 1st - Salerno 500

Wed, Sept 2nd - Victory 400

Zacatecas Speedway

0.750 Miles

Zanahoria, Los Veganos

Wed, July 8th - Zacatecas 300

Wed, Aug 19th - Zanahoria 500

Glenlos Motor Speedway

1.500 Miles

New Wilnguitchtu, Pius II

Sun, July 5th - Glenlos 400

Wed, Aug 12th - Wilnguitchtu 500

Hazard County Speedway

2.200 Miles

Fairdinkum, Great Patrick

Sun, July 12th - Luthercorp 500

Sun, Aug 23rd - Hazard County 400

Galvanizes Speedway

2.500 Miles

New Utamville, Minimark

Sun, July 19th - EcoRail 500

Wed, Aug 26th - Galvanizes 400

Fort Maklunky Raceway

1.000 Miles

Fort Maklunky, Mithilia

Wed, July 15th - Fort Maklunky 400

Sun, Aug 16th - Imperious Emporium 400

Chemistry Motorsports Park

2.400 Miles

Yukon, Overlord Hellerer

Wed, July 22nd - Gold Miner 400

The Greedway

0.533 Miles

Port McMahon, Fredmenton

Wed, July 29th - AquaFred 500

Lanecaster Motor Speedway

1.366 Miles

Lanecaster, Pius Desurongcranids

Sun, Aug 2nd - Lanecaster 600

Belland International

2.450 Miles

Belland, Soviet Melonia II

Sun, Aug 9th - MudCo. 400

Johnga Motor Speedway

1.058 Miles

Jimmy Johnga, New Gwapington

Wed, Aug 5th - Johnga 450

Centrum Compass Superspeedway

2.660 Miles

Centrum Compass, Northsouthern Wolflands

Sun, July 26th - Centrum 400

Sun, Aug 30th - Hippodrome 500

League Schedule

For all Stage and Race Results, check out this dispatch: Here

Salerno 500 - Salerno Superspeedway in Salerno, Mundane - Kamron Harper

Wednesday, July 1st - Race Day - 250 Laps

Stage 1 - 75 Laps - John Henderson
Stage 2 - 150 Laps - Kamron Harper
Stage 3 - 250 Laps - Kamron Harper

Glenlos 400 - Glenlos Motor Speedway in New Wilnguitchtu, Pius II - William Stout

Sunday, July 5th - Race Day - 267 Laps

Stage 1 - 80 Laps - Vernon Grant
Stage 2 - 160 Laps - Jon-Paul Proctor
Stage 3 - 267 Laps - William Stout

Zacatecas 300 - Zacatecas Speedway in Zanahoria, Los Veganos - Vernon Johnston

Wednesday, July 8th - Race Day - 400 Laps

Stage 1 - 125 Laps - Matthew Hellerer
Stage 2 - 250 Laps - José Iglesia
Stage 3 - 400 Laps - Vernon Johnston

Luthercorp 500 - Hazard County Speedway in Fairdinkum, Great Patrick

Sunday, July 12th - Race Day - 227 Laps

Stage 1 - 70 Laps
Stage 2 - 140 Laps
Stage 3 - 227 Laps

Fort Maklunky 400 - Fort Maklunky Raceway in Fort Maklunky, Mithilia

Wednesday, July 15th - Race Day - 400 Laps

Stage 1 - 125 Laps
Stage 2 - 250 Laps
Stage 3 - 400 Laps

EcoRail 500 - Galvanizes Speedway in New Utamville, Minimark

Sunday, July 19th - Race Day - 200 Laps

Stage 1 - 60 Laps
Stage 2 - 120 Laps
Stage 3 - 200 Laps

Gold Miner 400 - Chemistry Motorsports Park in Yukon, Overlord Hellerer

Wednesday, July 22nd - Race Day - 167 Laps

Stage 1 - 50 Laps
Stage 2 - 100 Laps
Stage 3 - 167 Laps

Centrum 400 - Centrum Compass Superspeedway in Centrum Compass Northsouthern Wolflands

Sunday, July 26th - Race Day - 150 Laps

Stage 1 - 35 Laps
Stage 2 - 70 Laps
Stage 3 - 150 Laps

AquaFred 500 - The Greedway in Fort McMahon, Fredmenton

Wednesday, July 29th - Race Day - 500 Laps

Stage 1 - 150 Laps
Stage 2 - 300 Laps
Stage 3 - 500 Laps

Lanecaster 600 - Lanecaster Motor Speedway in Lanecaster, Pius Desurongcrandis

Sunday, August 2nd - Race Day - 439 Laps

Stage 1 - 109 Laps
Stage 2 - 219 Laps
Stage 3 - 329 Laps
Stage 4 - 439 Laps

Johnga 450 - Johnga Motor Speedway in Jimmy Johnga, New Gwapington

Wednesday, August 5th - Race Day - 425 Laps

Stage 1 - 125 Laps
Stage 2 - 250 Laps
Stage 3 - 425 Laps

MudCo. 400 - Belland International in Belland, Soviet Melonia II

Sunday, August 9th - Race Day - 163 Laps

Stage 1 - 50 Laps
Stage 2 - 100 Laps
Stage 3 - 163 Laps

Round of 16

Wilnguitchtu 500 - Glenlos Motor Speedway in New Wilnguitchtu, Pius II

Wednesday, August 12th - Race Day - 333 Laps

Stage 1 - 100 Laps
Stage 2 - 200 Laps
Stage 3 - 333 Laps

Imperious Emporium 400 - Fort Maklunky Raceway in Fort Maklunky, Mithilia

Sunday, August 16th - Race Day - 400 Laps

Stage 1 - 125 Laps
Stage 2 - 250 Laps
Stage 3 - 400 Laps

Round of 12

Zanahoria 500 - Zacatecas Speedway in Zanahoria, Los Veganos

Wednesday, August 19th - Race Day - 500 Laps

Stage 1 - 150 Laps
Stage 2 - 300 Laps
Stage 3 - 500 Laps

Hazard County 400 - Hazard County Speedway in Fairdinkum, Great Patrick

Sunday, August 23rd - Race Day - 182 Laps

Stage 1 - 60 Laps
Stage 2 - 120 Laps
Stage 3 - 182 Laps

Round of 8

Galvanizes 400 - Galvanizes Speedway in New Utamville, Minimark

Wednesday, August 26th - Race Day - 160 Laps

Stage 1 - 50 Laps
Stage 2 - 100 Laps
Stage 3 - 160 Laps

Hippodrome 500 - Centrum Compass Superspeedway in Centrum Compass, Northsouthern Wolflands

Sunday, August 30th - Race Day - 188 Laps

Stage 1 - 60 Laps
Stage 2 - 120 Laps
Stage 3 - 188 Laps

Round of 4 - Championship

Victory 400 - Salerno Superspeedway in Salerno, Mundane

Wednesday, September 2nd - Race Day - 200 Laps

Stage 1 - 60 Laps
Stage 2 - 120 Laps
Stage 3 - 200 Laps

How Points are Awarded Per Stage & Per Race

1. 10 Pts
2. 9 Pts
3. 8 Pts
4. 7 Pts
5. 6 Pts
6. 5 Pts
7. 4 Pts
8. 3 Pts
9. 2 Pts
10. 1 Pt

1. 40 Pts
2. 35 Pts
3. 34 Pts
4. 33 Pts
5. 32 Pts
6. 31 Pts
7. 30 Pts
8. 29 Pts
9. 28 Pts
10. 27 Pts
11. 26 Pts
12. 25 Pts
13. 24 Pts
14. 23 Pts
15. 22 Pts
16. 21 Pts
17. 20 Pts
18. 19 Pts
19. 18 Pts
20. 17 Pts
21. 16 Pts
22. 15 Pts
23. 14 Pts
24. 13 Pts
25. 12 Pts
26. 11 Pts
27. 10 Pts
28. 9 Pts
29. 8 Pts
30. 7 Pts
31. 6 Pts
32. 5 Pts
33. 4 Pts
34. 3 Pts
35. 2 Pts
36. 1 Pt

What the Stock Car Looks Like

Ford

Chevy

Toyota

Aerial View of Each Track

Points Standings

Rank

Driver

Points

Stage Wins

Race Wins

1

M. Hellerer

108

1

-

2

K. Harper

101

1

1

3

J.P. Proctor

96

1

-

4

C. Blasnister

95

-

-

5

J. Iglesia

89

1

-

6

W. Stout

86

-

1

7

V. Johnston

85

-

1

8

L. Combs

81

-

-

9

T. Oliver

78

-

-

10

J. Henderson

77

1

-

T11

Y. Hetiniyatu

76

-

-

T11

A. Gitler

76

-

-

13

H. Conroy

73

-

-

14

A. Jensen

72

-

-

T15

B. Billberry

71

-

-

T15

L. Sedillo

71

-

-

17

M. Naylor

69

-

-

18

V. Grant

68

1

-

T19

D. Hunter

65

-

-

T19

N. Donovan

65

-

-

21

B. Duke

64

-

-

T22

M. Amash Jr.

63

-

-

T22

P. Fernandez

63

-

-

24

E. Flynn

61

-

-

25

A. Noticeable

57

-

-

26

D. Wilde

56

-

-

27

C. Elotrinan

54

-

-

T28

B. Atticus

50

-

-

T28

J. Reyes

50

-

-

30

N. Webb

43

-

-

31

M. Ramsey

38

-

-

T32

T. Boristus

33

-

-

T32

P. Alford

33

-

-

34

J. Bamba

26

-

-

35

F. Obama

25

-

-

36

J. Merrill

22

-

-


Read dispatch

The Piesian Senate have passed a law protecting the Aleoplanz Zarden tribe and giving them their own land. Around the creation of Pius Desurongcrandis some people who were members of the Aleoplanz and Zarden tribes wanted to keep a traditional lifestyle so they created the Aleoplanz Zarden tribe to keep a traditional lifestyle. The land given to them is North of Mainland Pius Desurongcrandis and will be a protectorate of Pius Deurongcrandis.

Breaking News

Rioters have stormed the Castle of King Yennis XIX with the king inside. He is currentley hiding inside the castle in a secret room but the rioters are demanding he call a Council of Cessions where a compromise could be made. Yennis woefully agreed and now a council is being held immedieately, with no transfer time for any rebels. Deals are to be made here

The Council of Cessions already is off to a rough start, with the representatives of the Northeastern Districts coming in in full body armor and each lauding 3 rifles, and Yennis coming in in a full suit of classical armor and bearing 2 army sabers, with three men with machine guns behind him. They maintain large distance in the council room and only communicate through shouting

Minimark wrote:The Council of Cessions already is off to a rough start, with the representatives of the Northeastern Districts coming in in full body armor and each lauding 3 rifles, and Yennis coming in in a full suit of classical armor and bearing 2 army sabers, with three men with machine guns behind him. They maintain large distance in the council room and only communicate through shouting

Pius Desurongcrandis offers to help mediate between the two sides

Pius Desurongcrandis wrote:Pius Desurongcrandis offers to help mediate between the two sides

There will be no mediation. That will only create bigger tensions

Breaking News

Yipmens Co. has pulled funding for the Columbia Blue Jackets. The RNHL has reached a deal with Tornotario Buisnessman Bon Jon Bovi, and has renamed them the Torontario Terriers

Pius Desurongcrandis wrote:Pius Desurongcrandis offers to help mediate between the two sides

Also, you have way to many points on the map. Either remove them the right way or I will do it for you.

Forum View

Advertisement