by Max Barry

Latest Forum Topics

Advertisement

Search

Search

[+] Advanced...

Author:

Region:

Sort:

«12. . .168169170171172173174. . .196197»

Disclaimer / Warning: this dispatch has A LOT of photos - some mine, some are from others! Please ensure that you have enough data!

Brought to you by: The Wonderful World!
page=dispatch/id=1332929



Hello to you, my friend! Valentine Z, at your service!



How have you been? Have you been well?



I know, I know... this virus is not going away just yet.



Not much in the way of good things happening? The dreadful feeling, perhaps.



Well, do not worry, for I am here once again! I am far from a professional, but here I am again!



If you are reading this, you have been one of the most wonderful persons I have the pleasure of meeting.



A great person like you deserves a break like many others! A festive time to rest in!



A time to recoup, and to share the joy of giving!



Whether or not you are celebrating this alone...



Or with your loved ones...



I wish you a Happy Holidays, and may you be blessed with wonderfulness!



You deserve a break, and Happiness as many others.



I hope you have a festive season ahead of you, whether or not you celebrate Christmas!



Happy Holidays to you, and may 2021 be very good for you!



The Future can be very uncertain...



One thing is for sure...



You are all the best community I have ever been a part of. Thank you.



The World is a wonderful place to be in, even if the news are a little... negative.



There is always solace in the littlest of things.



I am not a professional therapist, but if you ever need someone to talk to or are overwhelmed...



I will always be here for you. I never leave my friends out, and I will keep it private. You deserve to be loved and heard.



Happy Holidays, and All the Best! Your stranger/friend, Valentine Z.

Read dispatch

EN: Merry Christmas, Happy Holidays, and I really do hope you guys have a good 2021 ahead of you! The future is certain, but one thing's for sure, I am sure we will make it through! There are always little solaces in life! ♥

VS: Merīkurisumasu, Felices Vacaciones, et Ik wirklich d. espero Jij Rebyata heb een maith 2021 vor o. dir ! De Toekomst ist nesigur, maar een Ding is voor certain, Ik ben sigur Wij zullen é a dhéanamh trķd ! Sempre tźm peu Nagusame in la Vida ! ♥

Ixilland wrote:Roske Kristmaas!

Gej Vajnakt!

Sēeāռτωē ȷacūℓℓe!

Kowani, Fontcollina, Kuerhyedeenistan, and Cretan islamic state

Īzbat-e Radag!

Kowani, Kuerhyedeenistan, and Cretan islamic state

Cretan islamic state

I Mela Sayeh! (Latin script)
I Мєʌа баjєn! (Cretan script)

Updated with Cretan script

Kuerhyedeenistan wrote:I might post something about Kuer Christmas later during the holidays. :)

Rejoice! For that Time is now Upon Us! :D

Soraakyja, the traditional Christmas season of the Kuer lasts for 11 days. All schools and most workplaces are closed during this time. It is getting more and more common to extend this holiday period until January 2nd, but traditionally it ends on December 28th.

Iri hebiu ye Soraakyja - days of Kuer Christmas
Dec. 18th - Sorkohś: the coming of Sorko, a mythological troll-like creature who is said to try to prevent the sun from rising and generally create mayhem and disorder. Sorko can only operate in the dark, so on Sorkohś people light candles and lamps all over their houses. In the days when Sorko is active, they take extra care for the elderly to prevent him from scaring them to death. In some regions, it is said that Sorko eats children who wander outside after dark.
19th, 20th and 21st - Iri Sorkonhebiu the Sorkodays, sometimes numbered, meam Sorkonhebiu (1st), mapoam Sorkonhebiu (2nd) and maniem (3d) Sorkoday. Generally a time to spend with family, taking care of each others especially the elderly.
Night between 21st and 22nd of December - Antauyaamś: night of relief. The longest night of the year; the winter solistice. With the help of vigilant people, Sorko is defeated on this night. In the old days every household was expected to light a bonfire as soon as it gets dark and keep it burning through the night until sunrise the next day. Nowadays there are several communal bonfires lit around the country. The lighting of the bonfire is a festive event, with everyone partaking in a traditional meal, singing and dancing around it.
22nd - Searänhebiu sweepday. Now the "sun has turned" as they say; the days are growing lighter every day, and it is time to sweep every house and prepare it for a new year. (This used to be the first day of the new year in the old Kuer calendar.)
23rd - Kikicķ Yesumiece tiny Jesusmass, a time of rest and preparation for Yesumiece. In newer tradition the day when the Christmas tree is put up and decorated.
24th - Kicķ Yesumiece little Jesusmass
25th - Yesumiece the celebration of the birth of Jesus. Pretty standard (western) Christmas day celebrations.
26th, 27th and 28th. 1st, 2nd and 3rd Yesunhebiu, Jesusday. Rest and family time; religious stuff for those who still observe such traditions.

Auruna, Fontcollina, and Cretan islamic state

Ah, how is everyone here?

Are you ready for 1/3 of a headache?

Masculine

Case

Singular

Suffix

Plural

Suffix

Example

Nominative

Kijko

-

Kijkonte

-nte
-inte

Kijkonteke
"The books"

Genitive

Kijkolen

-len
-ilen

Kijkolente

-lente
-ilente

Kijkolenteke p’hinime
"The books' pages"

Accusative

Kijkote

-te
-ite

Kijkonte

-tente
-itente

Luika kijkoteke
"Read the book"

Inessive

Kijkosei

-sei
-isei

Kijkoseinte

-seinte
-iseinte

Jöka kijkosei
"Inside some book"

Elative

Kijkosile

-sile
-isile

Kijkosilente

-silente
-isilente

Jöka kijkosile
"From the inside of some book"

Illative

Kijkosene

-sene
-isene

Kijkosenente

-senente
-isenente

Es kurua kijkosene
"It went inside a book"

Adessive

Kijkosei

-kee
-ikee

Kijkoseinte

-keentele
-ikeentele

Kä nuraa jöka kijkokeentele
"He stood on some books"

Ablative

Kijkokei

-kei
-ikei

Kijkokeinte

-keintele
-ikeintele

Es ojn’ kijkokeinteleke
"It moved from the books"

Allative

Kijkokisei

-kisei
-ikisei

Kijkokiseintele

-kiseintele
-ikiseintele

Kurua k’s jöka kijkoseintele
"Went to get some book"

Exessive

Kijkoizhnä

-izhnä

Kijkoizhnäänte

-izhnäänte

Taale jöka kijkoizhnäänte
"A house from some books"

Essive

Kijkoalente

-alente

Kijkoalentemante

-alentemante

Sköleke uzhno smartfooninte kijkoalentemante
"The school uses smartphones as books"

Translative

Kijkoniile

-niile
-iniile

Kijkoniilente

-niilente
-iniilente

Kä on vaura es kijkoniile
"He is turning it into a book"

Terminative

Kijkoiviro

-iviro

Kijkoivironte

-ivironte

Kä vurui luika men'aan novizhi kijkoiviro
"He will read up to our newest book"

Comitative
Instructive

Kijkosailee

-sailee
-isailee

Kijkosaileentere

-saileentere
-isaileentere

Kä taaril käne kijkosailee
"He hit him with a book"

Abessive

Kijkonieme

-nieme
-inieme

Kijkoniementere

-niementere
-iniementere

Kä kurua skölekiin kijkoniementere
"He went to school without books"

Read factbook

Yet to do the Feminine and Neuter ones.

(Edit: this factbook might turn into a full-on factbook about the Aruzhin language)

Auruna wrote:Ah, how is everyone here?

Are you ready for 1/3 of a headache?

Masculine

Case

Singular

Suffix

Plural

Suffix

Example

Nominative

Kijko

-

Kijkonte

-nte
-inte

Kijkonteke
"The books"

Genitive

Kijkolen

-len
-ilen

Kijkolente

-lente
-ilente

Kijkolenteke p’hinime
"The books' pages"

Accusative

Kijkote

-te
-ite

Kijkonte

-tente
-itente

Luika kijkoteke
"Read the book"

Inessive

Kijkosei

-sei
-isei

Kijkoseinte

-seinte
-iseinte

Jöka kijkosei
"Inside some book"

Elative

Kijkosile

-sile
-isile

Kijkosilente

-silente
-isilente

Jöka kijkosile
"From the inside of some book"

Illative

Kijkosene

-sene
-isene

Kijkosenente

-senente
-isenente

Es kurua kijkosene
"It went inside a book"

Adessive

Kijkosei

-kee
-ikee

Kijkoseinte

-keentele
-ikeentele

Kä nuraa jöka kijkokeentele
"He stood on some books"

Ablative

Kijkokei

-kei
-ikei

Kijkokeinte

-keintele
-ikeintele

Es ojn’ kijkokeinteleke
"It moved from the books"

Allative

Kijkokisei

-kisei
-ikisei

Kijkokiseintele

-kiseintele
-ikiseintele

Kurua k’s jöka kijkoseintele
"Went to get some book"

Exessive

Kijkoizhnä

-izhnä

Kijkoizhnäänte

-izhnäänte

Taale jöka kijkoizhnäänte
"A house from some books"

Essive

Kijkoalente

-alente

Kijkoalentemante

-alentemante

Sköleke uzhno smartfooninte kijkoalentemante
"The school uses smartphones as books"

Translative

Kijkoniile

-niile
-iniile

Kijkoniilente

-niilente
-iniilente

Kä on vaura es kijkoniile
"He is turning it into a book"

Terminative

Kijkoiviro

-iviro

Kijkoivironte

-ivironte

Kä vurui luika men'aan novizhi kijkoiviro
"He will read up to our newest book"

Comitative
Instructive

Kijkosailee

-sailee
-isailee

Kijkosaileentere

-saileentere
-isaileentere

Kä taaril käne kijkosailee
"He hit him with a book"

Abessive

Kijkonieme

-nieme
-inieme

Kijkoniementere

-niementere
-iniementere

Kä kurua skölekiin kijkoniementere
"He went to school without books"

Read factbook

Yet to do the Feminine and Neuter ones.

(Edit: this factbook might turn into a full-on factbook about the Aruzhin language)

Doing good thanks! :D How're you?
Christmas holiday reducing the headaches I hope?

Not quite ready to self-induce headaches myself rn.. XD I'm going to wait to check out your dispatch until I can see it on my laptop. :)

Edit: now I've looked at it on the laptop. Looks good! Nice, tidy table; and the forms seem to make sence. Looking forwards to seeing how this plays out in the other two genders. :)

Kuerhyedeenistan wrote:Doing good thanks! :D How're you?
Christmas holiday reducing the headaches I hope?

Not quite ready to self-induce headaches myself rn.. XD I'm going to wait to check out your dispatch until I can see it on my laptop. :)

Edit: now I've looked at it on the laptop. Looks good! Nice, tidy table; and the forms seem to make sence. Looking forwards to seeing how this plays out in the other two genders. :)

I'm doing good as well!
Yep, headaches went away upon my return from the northern north.

And thanks!

There will be 90 forms in total after working on the other two genders, trying to come up with suffixes is a bit difficult but for me, it's still fun. XD

Next to work on are the other major aspects of the language like the orthography and such. All work on Aurun is halted for now.

Auruna wrote:I'm doing good as well!
Yep, headaches went away upon my return from the northern north.

And thanks!

There will be 90 forms in total after working on the other two genders, trying to come up with suffixes is a bit difficult but for me, it's still fun. XD

Next to work on are the other major aspects of the language like the orthography and such. All work on Aurun is halted for now.

90 forms.. XO

I'm sorry Auruna, but I'm never going to try to learn Aruzhin XD

You inspired me to make a table of my own for Inna :) :

Inna is a minority language, spoken in eastern Kuerma as a first language by around 8 000 of the 21 600 ethnic Innar. In a survey from 2018, an additional 7 300 Inna reported to have basic speaking proficiency in the language. Inna has been a mandatory subject in primary schools in three municipalities in eastern Kuerma since 1996, and child aquisition has been on the increase ever since. 93 % of ethnic Inna reports to be proud of their language and their culture in 2018, compared to only 41 % in a similar survey conducted in 1972.

Inna phonology

Vowels:

Front

Central

Back

Close

i

ʉ ~ ɯ ~ Ʊ [u]

Mid

e ~ œ [e]

ɵ ~ ə [ə]

u ~ o [o]

Open

ɐ ~ ɑ [a]

Consonants:

Bilabial

Alveolar

Velar

Nasal

m

n

Plosive

p b

t d

k g

fricative

š [δ]

x [h] ɣ

sibilant

s

tap/flap

r

Inna nominal morphosyntax.
Number
Inna has three nominal numbers: singular, paucal (two, three or four) and plural. Sg is unmarked, while pc and pl are marked by articles that might either precede or follow their head noun; im for pc and i for pl.
Definiteness is not a mandatory category, but may be shown by the article a for singular, and either by the article a in front of and the pc/pl article following the head noun, or by the number article both in front and following:
- (a/the) woman, a tə - the woman, im tə / tə im - (the) few (two, three or four) women, a tə im / im tə im - the few women, i tə / tə i - (the) women (five or more) , a tə i / i tə i - the women (five or more)

Pronouns
There are three basic personal pronouns, which can be distinguished numerically by the standard nominal numeral articles im and i.
Unnə - 1p. - I, im unnə / unnə im - we (two, three or four), i unnə / unnə i - we (five or more)
Dinə - 2p. - you sg, im dinə / dinə im - you pc, i dinə / dinə i - you pl
Atta - 3p. human - (s)he, im atta / atta im - they pc, i atta / atta i - they pl
Irə - 3p. non-human - it, im irə / irə im - they (n-h) pc, i irə / irə i - they (n-h) pl

The 3p pronouns double as demonstrative articles (this, that) when directly following a noun. The this/that distinction can be clarified by a locational modifier (o - next to me, ete - next to you, ide - over there, uδδe - unseen) :
era - (a/the) head, era irə - this head, era irə o - this head here, era irə ete - that head next to you, im era irə ide - those (pc) heads over there, i era irə uδδe - those (pl) heads which we can't see.

Nominal case
There are two classes of noun cases: core cases and locational cases. The core cases are prefixed (apart from absolutive which is unmarked), while the locational cases are suffixed. A noun can only have one core case at a time, while the locational cases can stack.

Case

Function

Marking

Example

Absolutive

* Subject of intransitive verb
* Object of transitive verb

Ų-

ɣu ot
ɣu Ų-ot
sleep ABS-mother
Mother sleeps

Ergative

* Subject of transitive verb

kə-/ək-

əkot pəə uhan
ək-ot pəə Ų-uhan
ERG-mother hit ABS-father
Mother's hitting father

Genitive –
secundative

* Posessor (genitive)
* Theme of ditransitive sentence (secundative)

δə-/əδ-

oɣɣǝ əδunnə
oɣɣǝ əδ-unnə
family GEN-1p
My family

unnə kədinə kun əδirə
Ų-unnə kə-dinə kun əδ-irə
ABS-2p ERG-1p give SEC-3p
You give it to me

Locative

* Location, in, on, at

-tən

ɣunatən
ɣuna-tən
house-LOC
in (the/a) house

Ablative

* Location of origin, from

-δər

əkunnə Kurrəmaδər
ək-unnə Kurrəma-δər
ERG-I Kuerhyedeenistan-ABL
I’m from Kuerhyedeenistan

Illative

* Entering location, into

-tannu

əkatta iɣ otannu
ək-atta iɣ o-tannu
ERG-3p go here-ILL
(s)he’s coming (here)

Allative

* Moving towards location, towards

-tinne

im əkunnə iɣ ɣunatinne
im ək-unnə iɣ ɣuna-tinne
PC ERG-1p go house-ALL
we’re going home

Comitative

* Together with

-mən

kədinə iɣ im unnəmən
kə-dinə iɣ im unnə-mən
ERG-2p go PC 1p-COM
You're coming with us

Numbers

The numeral system of Inna is decimal, with the ordinal numbers being the basic forms from which cardinal, distributive and fractional numbers are derived. When counting (with or without referent) the cardinal numbers are also used.

Ordinal numbers:
1st - alə
2nd - ətti
3rd - neni
4th - manəs
5th - mana
6th - əδen
7th - punu
8th - iδu
9th - kəkəs
10th - kəku

Cardinal numbers, with the exception of 1 are derived by suffixing -mə up to and including 4, and -(n)i for numbers above 4:
1 - ma
2 - əttimə
3 - nenimə
4 - manəsmə
5 - manani
6 - əδeni
7 - pununi
8 - iδuni
9 - kəkəsi
10 - kəkuni

Read factbook

Posting this in advance. XD

Hevää Novi Jörää! Or Heväänovijörää!
Happy New Year!

Kowani, Kongfuzia, Navence, Fontcollina, and 2 othersKuerhyedeenistan, and Cretan islamic state

Bonne Année! (French/ Franēais)
Un An Fźlioe! (Navench/ Navennuas)

Auruna, Kowani, Kongfuzia, Fontcollina, and 2 othersKuerhyedeenistan, and Cretan islamic state

Nuroc-e Radag! (though Collinese new year is celebrated on the vernal equinox :p)

Auruna, Ixilland, Kowani, Kongfuzia, and 3 othersNavence, Kuerhyedeenistan, and Cretan islamic state

Eres Ano Novo!

Kongfuzia, Navence, Fontcollina, Kuerhyedeenistan, and 1 otherCretan islamic state

Kongfuzia

시ら―アㄇ 年 新!
Sla-am ning sing!

Kowani, Navence, Fontcollina, Kuerhyedeenistan, and 1 otherCretan islamic state

Hädi rokadiye hun! 🥂💥

Kowani, Kongfuzia, Navence, Fontcollina, and 1 otherCretan islamic state

Gej noj jaar!

Kowani, Kongfuzia, Navence, Kuerhyedeenistan, and 1 otherCretan islamic state

Altay has just launched its own Discord!
Come join us:
https://discord.gg/r65fXK78pt

Kuerhyedeenistan and Cretan islamic state

Cretan islamic state

Happy (late) new year!
San Jidid Sadibe!
бav ЪʒiъIъ бaъiвn!

Kongfuzia, Navence, Fontcollina, and Kuerhyedeenistan

Bomvienķ Ācrua, Vicuřa e Naiįlyu!
Welcome, Acrua, Vicurra, and N ayal u

Ixilland, Vicurra, Kuerhyedeenistan, Not Pacific, and 1 otherCretan islamic state

Hudi hun ire ma diye: Akrua, Vikurra, i Naiyalu! :D
Welcome to the new countries: Acrua, Vicurra, and N ayal u! :D

Ixilland, Kowani, Vicurra, and Not Pacific

Decided to reset & start afresh; just finished the letters and sounds (19 consonants & 9 vowels).

-Astoria- wrote:Decided to reset & start afresh; just finished the letters and sounds (19 consonants & 9 vowels).

Good luck with the new iteration of your language. :)

Grammar-verbs

pįrom (pɑ.rom): learn
Pįrom él ceit. I learn.
Utpįrom él ceit. I learned.
Adpįrom él ceit. I will learn.
Efpįrom él ceit. I am learning.
Cufpįrom él ceit. I have learned.

The general sentence structure is verb-subject-object, in this case (tense) learn-I-it (accusative).

Kuerhyedeenistan wrote:Good luck with the new iteration of your language. :)

Thanks!

-Astoria- wrote:Grammar-verbs

pįrom (pɑ.rom): learn
Pįrom él ceit. I learn.
Utpįrom él ceit. I learned.
Adpįrom él ceit. I will learn.
Efpįrom él ceit. I am learning.
Cufpįrom él ceit. I have learned.

The general sentence structure is verb-subject-object, in this case (tense) learn-I-it (accusative).

Neat! So, learn here is treated as a transitive verb by using kind of a "dummy object" it. Do you have intransitive verbs or are they all treated this way? Take sleep for instance: I sleep it?

«12. . .168169170171172173174. . .196197»

Advertisement