3
Dispatch → Account → Sport
Anollasia in international sports
The 1st South Califas Roller Hockey InternationaleQuarterfinals
The 5th World Indoor Soccer Championships
Eliminated
The 48th Baptism of Fire
Eliminated
The 9th Handball World Cup
Quarterfinals
The 2nd World Badminton Championships
Semifinals
The 1st Curling Championships
Eliminated
1st Swiss League
Eliminated
4th Friendly Cup
Eliminated
Copa Gaveo III
Final 8 (quarterfinals)
Copa Gaveo IV
Eliminated
1st Slembanan Invitational Cup
Quarterfinals
Copa Gaveo V
Champions!!!
World Lacrosse Championship 14
Quarterfinals
World Cup 63
viewtopic.php?f=7&t=217223&sid=8abb6650fe0ac7d687882e3ec961b318
Eliminated
International Firestorm Cup II
viewtopic.php?f=7&t=227395&sid=553dd5c5795c3b26d59b8c37757f6d23
Quarterfinals
XIII Winter Olympics
MEDAL COUNT
4 gold
4 silver
4 bronze
12 total
6th overall
Medalists:
Bethany Demirkol (bronze in Alpine Skiing - Women's Super Combined)
Diane Barton (gold in Freestyle Skiing - Women's Slopestyle)
Ali Demir (silver in Speed Skating - Men's 1000 m)
Karen Gillian (bronze in Cross-Country Skiing - Women's 10 km Freestyle)
David Sırma/Michelle Perrier/Gene Ferriss/Giorgio Vernas (silver in Luge - Team Relay)
Selin Samson/Pelin Koray (gold in Cross-Country Skiing - Women's Team Sprint)
Theresa Vera (bronze in Freestyle Skiing - Women's Halfpipe)
Women's Curling Team* (bronze in Curling - Women's)
Kieran Matthews (silver in Speed Skating - Men's Mass Start)
Felicity Lockhart/Timothy Werner/Dominique Renier/John Bergen (gold in Alpine Skiing - Mixed Team)
Hanife Karakaş (silver in Freestyle Skiing - Women's Ski Cross)
*consists of:
Laura Timms
Sara Kincardine
Marie Richmond
Zehra Erman
Donna Wellton
II Winter Paralympics
MEDAL COUNT
2 gold, 5 silver, 7 bronze
14 total
8th overall
Medalists:
Cassie Hunt (bronze in Para Alpine Skiing - Women's Downhill - Sitting)
Martin Forsba (bronze in Para Alpine Skiing - Men's Downhill - Sitting)
Gül Durmaz (silver in Para Alpine Skiing - Women's Super-G - Standing)
Sonya Dağdelen/Tanya Boyle (bronze in Para Cross-Country Skiing - Women's 15 km Freestyle - Visually impaired)
Greg Dundrick/John Schmitt (silver in Para Alpine Skiing - Men's Super Combined - Visually impaired)
Caleb Simmons (silver in Para Alpine Skiing - Men's Super Combined - Standing)
Boris Dubinsky (silver in Para Alpine Skiing - Men's Super Combined - Sitting)
Edward Ulrich (gold in Para Alpine Skiing - Men's Giant Slalom - Sitting)
Anthony Whitelaw/Jacob Brenner (bronze in Para Cross-Country Skiing - Men's Sprint - Visually impaired - 1.5 km Classical)
Jean Villard (bronze in Para Cross-Country Skiing - Men's Sprint - Standing - 1.5 km Classical)
Prunella Keates/Anne Smithers (silver in Para Cross-Country Skiing - Women's Sprint - Visually impaired - 1.5 km Classical)
Hasan Leeman/Maria Leeman (bronze in Para Cross-Country Skiing - Men's 10 km Classical - Visually impaired)
Ruby Valencia/Bulent Yüksel (gold in Para Cross-Country Skiing - Women's 7.5 km Classical - Visually impaired)
Sam Korsakov (bronze in Para Alpine Skiing - Women's Slalom - Sitting)
World Cup 81
Eliminated
Games of the XIII Olympiad
MEDAL COUNT
8 gold, 3 silver, 7 bronze
18 total
14th overall
Medalists:
Kelsey Hewson/Naomi Carson/Sabiha Soydan/Matilda Baker (bronze in Aquatics - Swimming - Women's 4x100 Freestyle Relay)
Raymond Li (bronze in Judo - Men's 60 kg)
Henriette Marteau (bronze in Wrestling - Greco-Roman - Women's 48 kg)
Akira Tamasaki (bronze in Judo - Men's 66 kg)
Leyla Artan (bronze in Wrestling - Greco-Roman - Women's 69 kg)
Ayşe Yılmaz (gold in Aquatics - Swimming - Women's 1500 m Freestyle) [Olympic Record: 15:47.35]
Todd Wilson (gold in Athletics - Men's 20 km Walk) [Olympic Record: 1:19:06]
Anthony Kuan (gold in Judo - Men's 73 kg)
Osman Yağız (silver in Wrestling - Greco-Roman - Men's 59 kg)
Zafer Tozkoparan (silver in Archery - Men's Individual)
Geoff Camden (gold in Rowing - Men's Single Sculls)
Mehmet Güçlü (gold in Wrestling - Greco-Roman - Men's 66 kg)
Li Zheng (gold in Karate - Kata - Men's Individual)
Raymond Li/Ichiro Sasaki/Burak Göktürk/Aiko Suzuki/Jenny Parks/Tarana Gouz (bronze in Judo - Mixed Team)
Lars Anderssen (gold in Athletics - Men's Shot Put)
Mehmet Demirel/Sara Kozan (bronze in Tennis - Mixed Doubles)
Can Arkan (silver in Cycling - BMX - Men's)
Oya Karaca (gold in Athletics - Women's 800 m)
83rd World Cup
Did not qualify