by Max Barry

Latest Forum Topics

Advertisement

2

DispatchAccountDiplomacy

by The Great Union of Insulalia. . 49 reads.

en.insupedia.org/insu/Executive_Branch_of_the_Great_Union

-
Official Government Site President of the Great Union - Insupedia Culture of the Great Union - Insupedia Great Union Congregation - Insupedia Military Conflicts - Insupedia
-

President of the
Great Union of Insulalia


LinkPresidential standard



Incumbent
Marshall J. D. Gardener

since 23 January 2018
-----------------------------Information-----------------------------

Style

The Honorable

Status
Status

Head of State
Head of Government

Member of

Synod

Residence

Postunia Palace

Seat

Reeveport

Appointer

Direct popular vote

Term length

Five years, renewable twice

Constituting
instrument

Consitution of the
Great Union

Formation
Status

6 August 1802
(208 years ago)

First holder

Harland J. H. Reeves

Salary

$200,000 annually

Website

www.postunia.gui

---------------------33rd Governor of Hammond---------------------
In office
20 January 2008 – 19 January 2017

Preceded by

Richard F. A. Blevins

Succeeded by

Franklin M. T. Hallman

-----------------------------Personal details-----------------------------

Born
Born
Born

Marshall James Darwin Gardener
27 January 1957
Calrain, Hammond, Insulalia

Political party

Taxpayers

Spouse(s)

Giselle Lilianna

Children

2

Education

University of Hammond (JD)

Deputy President of the
Great Union of Insulalia


LinkDeputy Presidential standard



Incumbent
Thomas J. M. Garrett

since 23 January 2018
-----------------------------Information-----------------------------

Style

The Honorable

Status

President of the Altate

Member of

Synod

Residence

Dunn House

Seat

Reeveport

Appointer

Direct popular vote

Term length

Five years, no term limit

Constituting
instrument

Consitution of the
Great Union

Formation
Status

6 August 1802
(208 years ago)

First holder

J. Q. Alton Dunn

Salary

$150,350 annually

Website

www.postunia.gui

In office
14 March 2014 – 22 January 2018

Preceded by

Bart N. C. Clancy

Succeeded by

Aaron B. A. Kilgore

-----------------------------Personal details-----------------------------

Born
Born
Born

Thomas Jacob Michael Garrett
10 October 1971
Littlefriar, Goodwine, Insulalia

Political party

Taxpayers

Spouse(s)

Diana Martell

Children

6

Education

Obadiah Dalton University (BDiv) (JD)

List of presidents and their deputies



Name

Tenure

Deputy(s)

01

HARLAND J. H. REEVES

1803 – 1818

02

TERRENCE H. M. BOONE

1818 – 1833

03

SAMUEL A. R. BUCHANNAN

1833 – 1843

04

ARTHUR D. B. ROCKWELL

1843 – 1858

05

LUC-JEAN E. A. du M. L'Aller

1858 – 1873

06

HIRAM J. R. BINKLEY

1873 – 1883

07

BRIGHAM M. L. TOWNLEY

1883 – 1898

08

DOROTHY A. M. HOLT

1898 – 1908

09

ARNOLD M. M. BORNFREE

1908 – 1913

10

JAMES A. M. BEVEL

1913 – 1923

11

BENJAMIN C. W. HIGHTOWER

1923 – 1933

12

MERIWETHER L. P. JAMESON

1933 – 1948

13

ARTHUR Z. N. DUNCAN

1948 – 1963

14

FRANCOIS P. R. COTILLARD

1963 – 1978

15

MANLEY E. R. HUNTINGTON

1978 – 1993

16

WAYNE L. C. MARTIN

1993 – 2003

17

ELEANOR C. C. STERLING

2003 – 2018

18

MARSHALL J. D. GARDENER

2018 – PRESENT

The Great Union of Insulalia

Edited:

RawReport