by Max Barry

Latest Forum Topics

Advertisement

7

DispatchAccountDiplomacy

by The Regional Nation of The Northern Light. . 100 reads.

World Factbook Project: Europe




Flag

Forum:

Chat:

Map:

Demonym:

Europeans

Government:

Republic

Regional Founder:

Delegate

Chief Justice

Introduction
The region was founded back when NationStates was first released, together with the other Game-Created Regions like TNP. The region has a history of being raided, so it had a unique history of being given a founder twice after intervention by moderators. Europe has always been an influential force in the former UN and the current WA, with many illustrious delegates (including their current one) being named in the history of the WA/UN. They have been one of the first few regions who have a policy of neutrality.

Note. I'm well aware of the increasing age of this Dispatch. Find relevant statistical supplements at the links below.

And returning to the original text.

Three years after blowing past the 10th anniversary of NationStates, just a few of the old political orders and regions remain. After over 12 years of history and many changing lives and situations, many of the oldest amongst us have left or forgotten the ancient and storied pasts of ancient lands.

The start of this story begins before Twitter, Facebook, and the iPhone, as Europe is one of the oldest regions in NationStates. Its history, however, is shrouded in the fog of time. Tracing the exact age of the region is a problem which has eluded many a good nation and citizen of these storied shores.

To trace the history of Europe, we must also trace the history of NationStates. From this year, 2015, we must look back beyond the passage of the last WA resolution; the Delegacies of myself, Jenesia, Jeux II, Alsted, to Gallantaria; the creation of the World Assembly itself; the demise of Jolt; the rise of Unibot; the limit of 200 nations to a ban-list; the introduction of influence; the Delegacy of Kandarin in the Rejected Realms; the rise of the New Pacific Order; the conquests of Francos Spain; and into the aged documents of history.

Origins

We know that Europe already existed by 26 January 2003, as Europe's first Linkforums attest to its existence. Since the forum, which was quite popular, was run by the nations of Grated Cheese and Schumania, we can also conclude that these are some of the earliest leaders in European history.

The first Linkcopy of the Region's page was taken 4 May 2003. Due to the changing nature of NationStates' URL format at this time, a number of different URLs have been archived by the Internet Archives. The early archives are separated into three sections: one which uses a 'pin=-1' input (the first document), Linkone which maintains the 'page=display_region', and Linkone which uses the current system.

The oldest publicly available record shows the nation of Grated Cheese as then-United Nations delegate. However, it does not show a founder of the region. If we are to recognise (1) Europe has had no attested re-foundings, (2) multiple persons have claimed that it has been in continuous existence, (3) Founder positions were granted by moderators in the past, and (4) Europe at this time was already home to 753 nations, it is very likely that Europe was founded before the creation of Founders in regions.

From this, Europe is a peer of other ancient regions like the Pacifics, Lazarus, Balder, the Rejected Realms, NationStates, and Canada, all of whom have histories which predate Founders.

However it is, we know that Europe likely originated very shortly 13 November 2002, when NationStates was released to the public. Testimony from members of Europe's off-site forum state that the region was founded in the days following NationStates's release to the public, so Europe dates to some time in November 2002.

The region was originally founder-less, like the region NationStates today. But the region had two founders appointed by moderator action after a number of illegal raids: Schumania and after he ceased to exist, EuroFounder.

History

After May 2003, with the introduction of automated logging software in the form of NSDossier, records are inaccurate (due to infrequent web scraping), but extant. For example, we now have today easily accessible records on population movements in Europe. Earlier data-points can be added manually, but information on non-numerical data is not as readily available.

Below is a chart of Europe's population with the best available accuracy from 4 May 2003 to 14 October 2019.

Below is a chart of Europe's population with reasonable accuracy from 4 May 2003 to 5 June 2017.

Since the United Nations and its successor organisation have pretty much always been part of the game, Europe has had a Delegate pretty much since the start of NationStates.

This line of delegates starts with Grated Cheese, the first recorded Delegate of Europe, starting his tenure in May 2003. Since the records are spotty, not much is known of his Delegacy or any accomplishments. Such is the same with many of Europe's Delegates until the start of Alsted's reign in 2009.

Following Grated Cheese, East Colorado took the Delegacy, who was followed by Nendeln (whose Delegacy accompanies an unexplained gap in July 2003). However, following Nendeln, Seo de Urgel took the position in late 2004. He was followed by Arthuria-Elizabetia in November, The County of Worksop in May 2005, Bachir Gemayel in March 2006, and Byzantople in April 2006.

Byzantople's reign of around 45 days was followed by a short term of instability, putting Monkecia, Kaihola, The Grey Messiah, Kaihola (again), Short Shorts, and Hexola on the Delegacy over a period of three months.

The stability of the region's leadership was stabilised by September 2006, when Short Shorts took control of the Delegacy for around 100 days, relinquishing it to Gallantaria in December 2006. Gallantaria was unseated in May 2007 for nearly a month before retaking the Delegacy in July.

After another unseating in September 2007 by Neueuropa, Gallantaria took the Delegacy in December for nearly more than a year before relinquishing it to Alsted on 2 February 2009.

Alsted, then known as the United States of Alsted, took control of the region with some 101 votes in the then-new World Assembly. Under his reign, Europe's population expanded from a low of 313 in July 2009 to its second-highest level ever, adding nearly 125 nations per month, and again breaking 800 and reaching 810 in November 2009.

By Alsted's retirement on 8 February 2011, Europe still remained at nearly 600 nations and under his tenure, and had become one of the most powerful voices in the World Assembly with nearly 300 Delegate endorsements. One of the greatest accomplishments of this time was also the creation of Europe's reputation of being one of the most prolific World Assembly vote stackers (voting early and strategically so that people who vote in line with the majority will vote in your favour) in history.

Delegates

This is a table of the Delegates of Europe with confirmed dates. Credible sources have provided all the dates for the reigns herein described. Information before 26 December 2007 is unreliable or missing, but if you can find anything, please telegram it to me forthwith.

The publicly available Linkrecords of Europe begin on 4 May 2003. It appears that EuroFounder was made founder of the region sometime before 18 February 2004 after an earlier founder, Schumania, ceased to exist on 22 October 2003. However, the first records from May 2003 show no founder whatsoever, so the question remains to be answered. Some forum members state that EuroFounder was made founder by moderator intervention after a nasty raid, although this is unconfirmed.

#

Start Date

End Date

Delegate

Length (days)

23

26 December 2007

02 February 2009

Gallantaria

404

24

02 February 2009

31 January 2011

Alsted

728

25

31 January 2011

31 January 2011

Jeux II

0

26

31 January 2011

26 February 2011

Alsted

26

27

09 February 2011

26 February 2011

Jeux II

17

28

26 February 2011

26 February 2011

Alsted

0

29

26 February 2011

10 March 2011

Jeux II

12

30

10 March 2011

10 March 2011

Alsted

0

31

10 March 2011

23 March 2011

Jeux II

13

32

23 March 2011

24 March 2011

Alsted

1

33

24 March 2011

25 March 2011

Jeux II

1

34

25 March 2011

17 April 2011

Alsted

23

35

17 April 2011

27 April 2011

Jeux II

10

36

27 April 2011

04 June 2011

Alsted

38

37

04 June 2011

24 July 2011

Jeux II

50

38

24 July 2011

10 October 2012

Alsted

444

39

10 October 2012

11 October 2012

Gortagass

1

40

11 October 2012

03 November 2012

Alsted

23

41

03 November 2012

11 November 2012

Gortagass

8

42

11 November 2012

14 September 2013

Alsted

307

43

14 September 2013

02 November 2013

Jenesia

49

44

02 November 2013

03 November 2013

Alsted

1

45

03 November 2013

21 January 2014

Jenesia

79

46

21 January 2014

22 January 2014

Alsted

1

47

22 January 2014

23 November 2014

Jenesia

305

48

23 November 2014

24 November 2014

Alsted

1

49

24 November 2014

30 November 2014

Jenesia

6

50

30 November 2014

01 December 2014

Norse German Federation

1

51

01 December 2014

27 June 2015

Jenesia

208

52

27 June 2015

05 July 2015

Imperium Anglorum

8

53

05 July 2015

13 September 2015

Jenesia

70

54

13 September 2015

--

Imperium Anglorum

--

The following is a chart from the start of Gallantaria's delegacy to 14 October 2019 that superimposes the Delegate at the time along with the population of the region and the estimated number of endorsements the Delegate had.

The following is a chart from the start of Gallantaria's delegacy to 12 December 2016 that superimposes the Delegate at the time along with the population of the region and the estimated number of endorsements the Delegate had.

The following is a chart from the start of Gallantaria's reign to 4 December 2015 which superimposes the Delegates at the time and the population of the region.

Read factbook

Government

Suffrage
Voting in the region is open to WA Natives of the Region are allowed to vote.

Citizenship
Citizenship by residency only (i.e. a nation in the region)

According to the Government Act 2017, the electors (or citizens) are made up of "members of Europe which are residents, natives, and WA members".

Dual Citizenship:
Dual citizenship is permitted.

Executive Branch
Head of State: Founder EuroFounder
Head of Government: Delegate Imperium Anglorum

Cabinet of Ministers: The cabinet is appointed by the delegate.

Legislative Branch
The legislature of the region is European Parliament

It is open to all WA residents of Europe. Only the executive (Founder, Delegate, Cabinet) and the Commission (elected officers of the parliament) can propose legislation before the European Parliament.

Diplomatic Representation

Diplomatic Representative in The North Pacific: Imperium Anglorum
The North Pacificís Diplomatic Representative: Fregerson (PotatoFarmers)
Date of Establishment of Embassy with The North Pacific:4/10/2016

History of Relations with The North Pacific
Europe joined the World Assembly Legislative League in 2018. Europe and The North Pacific ratified the Treaty of the Northern Passage in 2019.

Military
Europe has no military and remains neutral in R/D.

Participation requirements:
N/A




RawReport