1
The Commonwealth of Syndic Australia: The 1923 Special Federal Election Results
The Commonwealth of Syndic Australia |
An am fìrin a unsiač, nì Astrālēa adhartas - In Truth and Solidarity, Australia Advances |
The 1923 Special Federal Election was held following the Syndic Revolution and the Labor Day Coup to replace the Nationalist MPs who were exiled or retired as a result. The Labor Party, led by former Queensland Premier T.J. Ryan, went into the election with a distinct advantage; though they had lost ten of their own to the Industrial Socialist Party, they had also come to a coalition agreement with the ISP which guaranteed neither party would run against each other. The Country Party, though they had been the lesser partner in the outgoing Nationalist coalition, had weathered the revolution relatively unharmed under the leadership of Earle Page. The Nationalist Party's name effectively blacklisted from politics, the few remaining members willing to contest their electorates threw their lot in with the anti-Nationalist Liberal Union Party, now the de-facto conservative force in politics.
Whilst the introduction of compulsory voting was on the agenda, it would not yet be implemented, along with other electoral legislation, meaning this election was carried out with the exact same methods of voting as the last; Instant Run-off for the House of Representatives and Preferential Block Voting for the Senate.
All Parliamentary seats, including all Senate seats, were up for election, though newly inaugurated senators would inherit the remaining terms of their predecessor rather than beginning a new term outright.
Party Leaders are shown in Bold; all incumbents shows as Nationalists either resigned or were exiled, those who contested the election joined the Liberal Union Party
Electorate | Incumbent | Result |
Barton | Frederick McDonald (Labor ◼) | Seat Retained |
Calare | Henry Pigott (Nationalist ◼) | Lost to Ben Chifley (Industrial Socialist ◼) |
Cook | Edward Riley Jr. (Labor ◼) | Seat Retained |
Cowper | Earle Page (Country ◼) | Seat Retained |
Dalley | William Mahony (Industrial Socialist ◼) | Seat Retained |
Darling | Arthur Blakeley (Industrial Socialist ◼) | Seat Retained |
East Sydney | John West (Labor ◼) | Seat Retained |
Eden-Monaro | Austin Chapman (Nationalist ◼) | Lost to Ulrich Walsh (Labor ◼) |
Gwydir | Lou Cunningham (Labor ◼) | Seat Retained |
Hume | Parker Moloney (Labor ◼) | Seat Retained |
Hunter | Matthew Charlton (Labor ◼) | Seat Retained |
Lang | Sir Elliot Johnson (Nationalist ◼) | Lost to Sam Toombs (Industrial Socialist ◼) |
Macquarie | Arthur Manning (Nationalist ◼) | Lost to Samuel Nicholls (Labor ◼) |
Martin | Herbert Pratten (Nationalist ◼) | Lost to George Mullins (Industrial Socialist ◼) |
Newcastle | David Watkins (Industrial Socialist ◼) | Seat Retained |
New England | Victor Thompson (Country ◼) | Seat Retained |
North Sydney | Billy Hughes (Nationalist ◼) | Lost to Donald Grant (Industrial Socialist ◼) |
Parkes | Bruce Smith (Liberal Union ◼) | Seat Retained |
Parramatta | Eric Bowden (Liberal Union ◼) | Seat Retained |
Reid | Percy Coleman (Labor ◼) | Seat Retained |
Richmond | Roland Green (Country ◼) | Seat Retained |
Riverina | William Killen (Country ◼) | Seat Retained |
Robertson | Sydney Gardener (Nationalist ◼) | Lost to William Fleming (Country ◼) |
South Sydney | Edward Riley Sr. (Labor ◼) | Seat Retained |
Warringah | Granville Ryrie (Liberal Union ◼) | Seat Retained |
Wentworth | Walter Marks (Nationalist ◼) | Lost to xxxxxxxxxx (Liberal Union ◼) |
Werriwa | Bert Lazzirini (Labor ◼) | Seat Retained |
West Sydney | T.J. Ryan (Labor ◼) | Seat Retained |
Electorate | Incumbent | Result |
Balaclava | William Watt (Liberal Union ◼) | Seat Retained |
Ballaarat | Charles McGrath (Labor ◼) | Seat Retained |
Batman | Frank Brennan (Labor ◼) | Seat Retained |
Bendigo | Geoffry Hurry (Nationalist ◼) | Lost to Edmund Jowett (Country ◼) |
Bourke | Frank Anstey (Industrial Socialist ◼) | Seat Retained |
Corangamite | William Gibson (Country ◼) | Seat Retained |
Corio | John Lister (Nationalist ◼) | Lost to Alfred Hampson (Labor ◼) |
Echuca | William Hill (Country ◼) | Seat Retained |
Fawkner | George Maxwell (Nationalist ◼) | Lost to Alfred Foster (Industrial Socialist ◼) |
Flinders | Stanley Bruce (Nationalist ◼) | Lost to Stephen Thompson (Liberal Union ◼) |
Gippsland | Thomas Paterson (Country ◼) | Seat Retained |
Henty | Frederick Francis (Nationalist ◼) | Lost to Henry Gullett (Liberal Union ◼) |
Indi | Robert Cook (Country ◼) | Seat Retained |
Kooyong | John Latham (Liberal Union ◼) | Seat Retained |
Maribyrnong | James Fenton (Labor ◼) | Seat Retained |
Melbourne | William Maloney (Labor ◼) | Seat Retained |
Melbourne Ports | James Mathews (Labor ◼) | Seat Retained |
Wannon | John McNeill (Labor ◼) | Seat Retained |
Wimmera | Percy Stewart (Country ◼) | Seat Retained |
Yarra | James Scullin (Labor ◼) | Seat Retained |
Electorate | Incumbent | Result |
Brisbane | Donald Cameron (Liberal Union ◼) | Seat Retained |
Capricornia | Frank M. Forde (Labor ◼) | Seat Retained |
Darling Downs | Littleton Groom (Liberal Union ◼) | Seat Retained |
Herbert | Fred Bamford (Nationalist ◼) | Lost to Mossy Hynes (Industrial Socialist ◼) |
Kennedy | Charles McDonald (Labor ◼) | Seat Retained |
Lilley | George Mackay (Liberal Union ◼) | Seat Retained |
Maranoa | William Dunstan (Labor ◼) | Seat Retained |
Moreton | Josiah Francis (Liberal Union ◼) | Seat Retained |
Oxley | James Bayley (Nationalist ◼) | Lost to James Sharpe (Labor ◼) |
Wide Bay | Edward Corser (Nationalist ◼) | Lost to James Heading (Country ◼) |
Electorate | Incumbent | Result |
Adelaide | Gunner Yates (Labor ◼) | Seat Retained |
Angus | Moses Gabb (Labor ◼) | Seat Retained |
Barker | Malcolm Cameron (Liberal Union ◼) | Seat Retained |
Boothby | Jack Duncan-Hughes (Liberal Union ◼) | Seat Retained |
Grey | Andrew Lacey (Industrial Socialist ◼) | Seat Retained |
Hindmarsh | Norman Makin (Labor ◼) | Seat Retained |
Wakefield | Richard Foster (Liberal Union ◼) | Seat Retained |
Electorate | Incumbent | Result |
Bass | Syd Jackson (Nationalist ◼) | Lost to King O'Malley (Industrial Socialist ◼) |
Darwin | Joshua Whittsitt (Country ◼) | Seat Retained |
Denison | David O'Keefe (Industrial Socialist ◼) | Seat Retained |
Franklin | William McWilliams (Country ◼) | Seat Retained |
Wilmot | Llewellyn Atkinson (Country ◼) | Seat Retained |
Electorate | Incumbent | Result |
Forrest | John Prowse (Country ◼) | Seat Retained |
Fremantle | William Watson (Independent) | Lost to John Curtin (Industrial Socialist ◼) |
Kalgoorlie | Albert Green (Industrial Socialist ◼) | Seat Retained |
Perth | James Fowler (Nationalist ◼) | Lost to Andrew Clementson (Industrial Socialist ◼) |
Swan | Henry Gregory (Country ◼) | Seat Retained |
Electorate | Incumbent | Result |
Northern Territory | H.G. Nelson (Industrial Socialist ◼) | Seat Retained |
Neither Labor nor the Country Party lost an incumbent seat; both making gains against outgoing Nationalists. The Industrial Socialists also made gains, almost doubling their representation in the House of Representatives. Surprisingly to most, the Liberal Union was able to salvage a decent number of former Nationalist electorates; it would seem that even a revolution hadn't entirely dislodged the nation's conservative voters, at least not in Wentworth.
The Senate saw major swings towards the Industrial Socialists and Country Party; the Senate was not included in Labour's non-competition agreement with the ISP:
Western Australia returned 6 Industrial Socialist Senators, a total wipeout.
South Australia returned 3 Labor and 3 Liberal Union Senators.
Victoria returned 5 Industrial Socialist Senators and 1 Country Senator
New South Wales returned 4 Industrial Socialist Senators and 2 Country Senators.
Queensland returned 4 Labor Senators and 2 Liberal Union Senators.
Tasmania returned 4 Country Senators and 2 Industrial Socialist Senators.
With the total being 17 Industrial Socialist Senators, 7 Country Senators, 5 Liberal Union Senators, and 7 Labor Senators.
1923 (◼◼) | 1926 (◼◼◼◼) | 1929 (◼◼◼◼) | 1932 (◼◼/◼◼◼◼) | 1935 (◼◼◼◼) | 1938 (◼◼◼◼) | 1941 (◼◼◼◼) | 1944 (◼◼◼◼) | 1947 (◼◼◼◼) | 1950 (◼◼◼◼) |
1953 (◼◼◼) | 1956 (◼◼◼◼) | 1959 (◼◼◼◼) | 1962 (◼◼◼◼) | 1965 (◼◼◼◼) | 1968 (◼◼◼◼) | 1971 (◼◼◼) | 1974 (◼◼◼◼) | 1977 (◼◼◼◼) | 1980 (◼◼◼◼◼) |
1983 (◼◼◼) | 1986 (◼◼◼) | 1989 (◼◼◼◼) | 1992 (◼◼◼◼) | 1995 (◼◼◼◼) | 1998 (◼◼◼◼) | 2001 (◼◼◼) | 2004 (◼◼◼) | 2007 (◼◼◼◼) | 2010 (◼◼◼◼) |
2013 (◼◼◼◼) | 2016 (◼◼◼) | 2019 (◼◼◼◼◼) | 2022 (◼◼◼◼◼) |
Information derrived from the Federal Parliament of Australia et al ℅ the Australic Syndicated Intranet, last updated on the 19° of March, 2024 |